>>
COMENIUS ISKOLAI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK
Iskolánk több mint 10 éve vesz részt különböző Comenius projektekben, ahol Európa országai fognak össze és egyenrangú partnerként működnek együtt, hogy a közösen kidolgozott projektek eredményesen valósuljanak meg. A projekt során a partnerek időnként személyesen is találkoznak, így lehetőségük nyílik jobban megismerni egymás kultúráját és szokásait. A projekt végére egy közös projekttermék születik.
A Comenius iskolai együttműködések két fajtája létezik: bilaterális azaz kétoldalú, illetve multilaterális vagyis többoldalú. Intézményünk mindkét fajta projektben tevékenykedett már. Jelenleg egy futó multilaterális projektben veszünk részt, amelynek 11 partnerintézménye van egy-egy országból. Ezek az országok a következők: Izland, Svédország, Észtország, Németország, Ausztria, Spanyolország, Olaszország, Törökország, Lengyelország, Csehország és Magyarország. Országonként csak egy intézmény vehet részt egy adott projektben.
MAGYAR—SZLOVÁK
cserekapcsolatok, tanulmányi utak
Iskolánk 2009 óta ápol kapcsolatot az Érsekújvári Üzlet és vállalkozás szakirányú Szakközépiskolával. Diákjaink megismerkedtek a felvidéki magyar és szlovák diákokkal, Pozsony, Érsekújvár, Nyitra, Csallóköz múltjával és jelenével, különböző programokban vettek részt és szélesítették látókörüket. A külföldi diákok is megismerték iskolánkat, városunkat és Budapestet is.
Diákjaink a pályázat segítségével komfortosabb körülmények között kirándulhattak. A különböző városlátogatások mellett részt vettek egy közös magyar—szlovák—angol tanórán is.
A tanulók sok pozitívumot fedeztek fel egymásban, megismerték egymás közös és eltérő kultúráját is, barátságok alakultak ki közöttük. A két iskola a jövőben is folyatatni kívánja az együttműködést.
2011-ben a Visegrádi Alap is támogatta e határon átnyúló együttműködést.
A Nemzetközi Visegrád Alap (IVF) alapító okiratát 2000. június 9-én írták alá a Visegrádi Négyek (V4) országai, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia Pozsonyban, ahol a szervezet székhelye is található. Az 1991 óta működő visegrádi együttműködésnek ez az egyetlen intézményesült szervezete.
Az Alap fő célja, hogy elősegítse a V4 országok közötti szorosabb együttműködést a kultúra, a versenyképesség fejlesztése terén egyéni vagy közös kulturális és tudományos rendezvények támogatásával, az oktatás és a diákcserék előmozdításával, illetve a kölcsönös turizmus fejlesztésével.
Látogatás Torinóban
2012. november 20.
Diákcsere
Október elején utaztunk Olaszországba, a piemonti királyság egykori fővárosába. Ennek megfelelően egy sokszínű várossal találkozhattunk. Megkóstolhattuk finom ételeiket, megnéztük az autósmúzeumot és a moziról szóló múzeumban is jártunk, hiszen Torino régóta a filmkészítés fellegvára. Emellett környezetvédelmi programokon is részt vettünk: környezeti parkban jártunk, előadást hallhattunk a hangról, a zajról, a nagyvárosi életről. Diákjainknak, Slezák Dánielnek és Mikulás Róbertnak pár perces környezetvédelmi videót kellett összeállítani a hét folyamán. A hagyományos olasz vendégszeretetet élvezhettük egy hétig, s élményekkel gazdagon tértünk haza. Köszönet a szervezőknek!
Dr Stareczné Kelemen Éva
|